HARDWARE

(LÜTFEN GİRİŞ YAPINIZ)
 
AnasayfaAnasayfa  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 
 

 WİNDOWSLA İLGİLİ KÜÇÜK İP UÇLARI

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
hsyntmc
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 88
Yaş : 25
Kayıt tarihi : 29/06/07

MesajKonu: WİNDOWSLA İLGİLİ KÜÇÜK İP UÇLARI   Cuma Tem. 06, 2007 3:32 am

WİNDOWSLA İLGİLİ KÜÇÜK İP UÇLARI
Tüm ayarları değiştirmek için Önce Başlat+ çalıştır yap çıkan yere regedit.exe yaz enter yap
Böylece windows un tüm kayıtlarının tutuldugu Kayıt Defteri Düzenleyici si menüsü açılır

TARAYICIYI HIZLANDIRMAK
Kayıt defterini aç sırasıile
HKEY_LOCAL_MACHİNE
Software
Microsoft
Windows
CurrentVersion
Explorer
RemoteComputer
NameSpace de nin altındaki (D6277990 ile başlayan) degeri sil

BAŞLAT MENÜSÜNÜ HIZLANDIRMA
Kayıt defterini aç sırası ile
HKEY_CURRENT_USER
ControlPanel
Desktop üzerine tıkla
Sagda açılan menüden MenüShowDelay degerinin üzerine çift tıkla oradaki degeri 1 yap

AÇILIŞ OPİMAZASONUNUN AYALANMASI
Windowsun açılışını hızlandırmak için C:/Windows/Prefetch Klasörünün içerigini en az ayda bir temizle. Burada Windows kendi açılışı ve uygulanmaların yüklenmesi sırasında gerçekleşen işlemleri kaydediyor Ve bunları C:/Windows/Prefetch içerisindeki LAYOUT.İNİ dosyası içerisinde saklıyor.
Kullanmadıgımız yazı tiplerinin denetim masasındaki yazı tipleri klasöründen silinmesi bilgisayarın açılmasını ve çalışmasını bir hayli hızlandırır

OTAMATİK İDE TANIMANIN KAPATILMASI
Eger pcy yeni cihazlar bağlamayı düşünmüyorsanız bu seçenegi kapatabilirsiniz daha sonra ihtiyaç duyulursa yeniden açılabilir. Bunun içn aygıt yöneticisindeki “ide ata/atapi denetleyiciler başlığını aç. Birincil ide kanalı dümesini çift tıkla gelişmiş ayarlar sekmesini etkinleştir. Otamatik algıla seçenegini yok konumana getir. Aynı işlemi ikincil ide için de yap
OTAMATİK ÇALIŞTIR SEÇENEGİNİ KAPATMA
CD lerin otomatik çalıştır seçeneğini kapatmak için başlat / Çalıştır çıkan yere “gpedit.msc yaz çıkan menüden bilgisayar yapılandırlması ve kullanıcı yapılandırılması başlığı altındaki sistem öğesini etkinleştir. Xp altında pencerenin sağ yerısında bulunan otamatik çalıştır seçeneğini kapat a çift tıkla. Çıkan pencerde etkin seçenegüni etkinleştir.

İNTERNETE BAGLANILDIGINDA SİSTEMİN MİCROSOFT TARAFINDAN SORGULANMASINI ENGELLEME
Kayıt defterini aç sırası ile
HKEY_LOCAL_MACHİNE
Software
Microsoft
WindowsNT
CurrentVersion üzerine tıkla yan tarfata açılan menüden RegDone degerini bul çift tıkla çıkan kutuya 1 degerini gir

WİNDOWS UN AÇILIŞ MENÜSÜNÜ HIZLANDIRMA
Masa üstünde Bilgisayarım simgesini işaretleyip sagtuş yap özelliklere gir ordan gelişmiş sekmesini tıkla en alttaki başlangıç ve kurtarma ayarlarına gel
işletim sistemi listesini gösterme süresi
Gerekirse kurtarma seçeneklerini gösterme süresi seçenekleri nin karşısındaki süreyi aşagı çek ben 1 yaptım

HİZMETLERİN DAHA HILLI SONLANMASI
Windowsun kapanması sırasında bir servis sonlanmayı redederse sistem ona 20 saniye daha süre verir bu süreyi degiştirebiliriz.
Başlat / Çalıştır /HEKEY_LOCAL_MACİNE/ SYSTEM / ControlSeet001/ Control anahtarı altındaki “WaitTokillservicetimeaut” degerindeki beş saniyeye karşılık gelen 5000 sayısı ile değiştirin.
PROĞRAMLARIN DAHA HIZLI KAPANMASI
HKEY_CURRENT_USER/ Control panel/ Desktop anahtarı altındaki WaitTolkittime aut degerini 5000 yapın ( beş saniye ) Aynı anahtar altındaki AutoEndTask kaydının değerini 1 ile değiştirin

MİCROSOFT A HATA BİLDİRME SECENEGİNİ KALDIRMA
Masa üstünde Bilgisayarım simgesini işaretleyip sagtuş yap özelliklere gir ordan gelişmiş sekmesini tıkla en alttaki Hata bildirimine tıkla çıkan menüde hata bildirimini devre dışı bırak seçenegini işaretle

BİR EXPLOLER HATASINDA TÜM EXPLOLARRI KAYBETMEYİN
Herhangi bir programdan sistemin zorlanmasından yada başka bir sebebten dolayı Explorer hata verip kapandığı zaman tüm pencereler aynı anda kapanıp masa üstü yok olur Eğer Xp kullandığınız bilgisayarda128 ve daha üzeri ram var ise bunu engelleyebilirsiniz.
Bilgisayarıma girin araçlar menüsünden klasör seçeneklerine tıklayın oradan Görünüm sekmesine tıkladığınızda aşağıdaki Gelişmiş ayarların içinden “ Klasör pencerelerini ayrı bir işlemde başlat” seçeneğini aktif hale getirin


GEREKSİZ SERVİSLERDEN KURTULARAK PERFORMANSINIZI ARTIRIN
UYARI:

- Eğer arka planda çalışan ve taskbarı işgal eden bir sürü gereksiz programınız varsa bunları açılıştan kaldırın. Ayrıca Start Up'a yerleşen örneğin MS Office gibi görevler varsa bunları da kaldırın. Bunlar servislerle oynamadan size bedava RAM ve işlem gücü olarak geri dönecektir.
- Bu yazıdaki önerileri sadece orta ve üstü seviyede Windows XP kullanıcısı iseniz uygulayın.
- Orta ve üstü seviyede Windows XP kullanıcısı olsanız da herhangi bir servisin özelliğini değiştirmeden önce mutlaka onun ne işe yaradığını iyice öğrenin. Bazı kritik servisleri kapatmak sisteminizin açılmasında problemlere yol açabilir !
- Genel olarak bir servisi doğrudan "Disable" etmek doğru olmayabilir. Bunun yerine "Manual" seçeneğini seçmek daha mantıklı. Çünkü Windows "Manual" seçeneği seçildiğinde o servisi açılışta yüklemez ama o servise herhangi bir çağrı yapıldığı zaman otomatik olarak devreye girmesini sağlar. (Bunun istisnaları olabilir !) Böylece olası sistem hatalarının önüne geçmiş olursunuz.


SERVİSLERİN ÖZELLEŞTİRİLMESİ:
Windows XP altında servislerin özelliklerini değiştirilmesi için özel bir araç bulunur. Buna Başlat>Çalıştır>Services.msc yoluyla veya denetim masası-yönetimsel araçlar-Servisler erişebilirsiniz. Services.msc'yi çalıştırdıktan sonra karşınızda servislerin bir listesi olacaktır. Bu liste konfigürasyonunuz ve XP'nizin Home/Pro olmasına göre değişiklik gösterecektir.
Servislerin statüsünü değiştirmek için üstüne iki kere tıklayın ve karşınıza gelecek pencerede "General" sekmesi altındaki "Start Up Type"'ı uygun konuma getirin.


SERVİSLER:


+ Otomatik Güncelleştirme: Windows XP'nin otomatik güncelleme fonksiyonunu kullanmanızı sağlıyor. System Properties'den bu özelliği kapatmış olsanız da servis arka planda çalışmaya devam ediyor. Eğer bu servisi kapatırsanız sık sık (en az hafta bir) Windows Update web sitesini ziyaret edip güncelleme çıkıp çıkmadığına bakın !


+ Bilgisayar Tarayıcısı: Bu servis her 11 dakikada bir ağınızdaki kaynakların ve bilgisayarların listesini çıkartıp yerlerini saklıyor. Dolayısıyla eğer sisteminiz bir ağa bağlı değilse veya bir kaç bilgisayardan oluşan ufak bir ağınız varsa ve neyin nerde olduğunu biliyorsanız oldukça gereksiz. Bu durumlarda bu servisi "Manual" konumuna getirmeniz size kazanç sağlayacaktır.
Bağlı olduğu servisler:
• Sunucu
• İş İstasyonu


+ Dağıtılmış Bağlantı İzleme İstemcisi: NTFS dosya sisteminde çalışan iki veya daha fazla bilgisayarda oluşturduğunuz bir linkin diğer bilgisayarda izini sürüyor. Yani X bilgisayarında oluşturduğunuz kısayolun Y bilgisayarına taşındığında dügün aktarılmasını sağlıyor. Büyük ağlarda gerekli olabilsede ufak ağlarda, ağa bağlı olmayan ve NTFS dosya sistemi kullanmayan bilgisayarlarda oldukça gereksiz. Bilgisayar boşken 3.5 ila 4 MB arasında bellek kullanıyor. Dolayısıyla yukarıdaki kriterler doğrultusunda "Manual" konumuna getirmeniz mantıklı olacaktır.
Bağlı olduğu servisler:
• Uzaktan Yordam Çağrısı (RPC)


+ Hata Bildirim Hizmeti : Bir hata olduğu vakit bunları "Microsoft'a göndereyim mi ?" diye soran servis. Eğer bu hata mesajları hiç bir işininize yaramıyorsa bu servisi kapatarak kullandığı kaynakları geri kazanabilirsiniz. Ayrıca bu servisi kapatmış olsanız dahi ("Manual" konumuna getirin) çok daha işlevsel olan Event Viewer çalışmaya devam edecektir.
Bağlı olduğu servisler:
• Uzaktan Yordam Çağrısı (RPC)


+ Messenger : Bu servis istemci-sunucular arasındaki mesaj iletimini düzenliyor. Bir ağınız yoksa çok gereksiz ve "Manual" konumuna getirebilirsiniz . NOT: Bu servisin MSN/Windows Messenger ve WinPopUp ile hiç bir ilgisi yok !
Bağlı olduğu servisler:
• NetBIOS Interface
• Tak ve Kullan
• Uzaktan Yordam Çağrısı (RPC)
• İş İstasyonu


+ Uzakdan Kayıt Defteri : İşte güvenliğinizi tehdit edebilecek oldukça ilginç bir servis. Bu servis XP Home versiyonunda bulunmuyor ve Professional versiyonunda ise default olarak açık geliyor. Servis uzaktan Kayıt (Registry) dosyalarının modifiye edilebilmesini sağlıyor. Eğer maksimum güvenlik diyorsanız bu servisi "Manual" veya tercihen "Disabled" konumuna getirin


+ Taşınabilir Ortam Seri No : İşte çoğu durumda oldukça gereksiz bir servis daha! Bu servis bilgisayarınıza bağladığınız portatif müzik çalıcıların (MP3 çalıcılar gibi) seri numaralarını bilgisayarınıza aktarıyor. Üstelik sistemle default olarak açık gelen servis böyle bir cihaza sahip olmasanız da daima arka planda sistemi tüketiyor. "Manual" veya duruma göre "Disabled" konumu bu servis için ideal.


+ İkincil Oturum : Bir programın alternatif kişiler/hesaplar tarafından çalıştırılmasını sağlar. Bu şu anlama geliyor kısıtlı bir hesapla bile girmiş olsanız (örneğin guest - misafir) dahi bir programın admin haklarıyla şifrenizi girerek çalıştırılmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için sağ tuşla tıkladığınız kısayolda "Run As" komutunu kullanıyorsunuz. Eğer güvenlik konusunda takıntılıysanız bu servisi "Manual" ya da "Disable" ederek hem sisteminizi daha güvenli hale getirebilirsiniz hem de tükettiği kaynakları geri kazanabilirsiniz.


+ Windows Saati : Bu servis Windows'unuzun saatini Internet üzerinden senkronize etmesini sağlıyor. Kişisel olarak ben kendi saatimi kendim ayarlıyorum ve uzun bir süre ileri/geri gitmeden çalışıyor. Dolayısıyla "Manual/Disable" edip etmemek size kalmış


+ Kablosuz Sıfır Yapılandırma : 802.11 kablosuz çevre birimleri için konfigürasyonu sağlıyor. Türkiye'de hatta Dünya'da bu tip cihazlar şu an için fazla yaygın olmadığından (eğer sizde de yoksa) bu servisi "Manual/Disable" oldukça mantıklı.
Bağlı olduğu servisler:
• NDIS Usermode I/O Protocol
• Uzaktan Yordam Çağrısı (RPC)

_________________
+++Yazılan bazı konular ALINTIDIR++++++
LÜTFEN GİRŞ YAPMAYI VE YORUM YAZMAYI UNATMAYIN
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://hardware.yourme.net
 
WİNDOWSLA İLGİLİ KÜÇÜK İP UÇLARI
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» ŞEHİR SAVAŞLARI HAKKINDA

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
HARDWARE :: Bilgisayar&İnternet :: Windows İşletim Sistemi-
Buraya geçin: